Co to jest choroba dwubiegunowa?
Zaburzenie Afektywne Dwubiegunowe, dla którego potocznie używa się nazw:
- choroba afektywna dwubiegunowa
- ChAD
- cyklofrenia
- choroby maniakalno-depresyjna
- depresja dwubiegunowa
to – w uproszczeniu – zaburzenie funkcjonowania psychicznego, polegające na naprzemiennym występowaniu epizodów depresji i manii.
Chory przeżywa cyklicznie okresy intensywnego pobudzenia w wielu aspektach funkcjonowania (mania) oraz obniżenia nastroju (depresja).
Kiedy u pacjenta możemy podejrzewać ChAD?
Zazwyczaj pacjent zgłasza się do specjalisty będąc w fazie depresji i często tak jest diagnozowany. Aby uniknąć tego błędu, zawsze należy dopytać badanego o objawy związane z manią czyli:
- Nastrój – dominuje stan zadowolenia, radości, szczęścia z dużą beztroską, skłonnością do żartów. Jeśli chory osiągnął stan pełnej manii jego dobry nastrój przechodzi w gniew i złość.
- Myślenie – procesy myślowe przyspieszają, myśli biegną bardzo szybko co w skrajnych przypadkach prowadzi do porozrywania wątków myślowych. Z takim chorym bardzo trudno się porozumieć gdyż jego wypowiedzi dla zdrowego człowieka są trudne do zrozumienia.
- Aktywność ruchowa – niemal zawsze wzmożona (niepokój ruchowy). Chory doświadcza stanu niespożytej energii i braku zmęczenia.
- Zaburzenia rytmów biologicznych – zmniejszona ilość snu 1-3 godzin w ciągu doby, zwiększony popęd seksualny, zmniejszone łaknienie.
Skąd biorą takie dolegliwości? Przeczytaj więcej o przyczynach zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
Kontakt
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:
pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania