Nerwica

Nerwice według podręcznika psychiatrii (Psychiatria red. A. Bilikiewicz 1998) to „zaburzenia czynnościowe układu nerwowego przy braku strukturalnych zmian w komórkach nerwowych”.

Definicja ta bardzo dobrze opisuje istotę nerwicy – pacjent w sposób bardzo nieprzyjemny doświadcza różnych objawów (zaburzenie czynnościowe) ale jednocześnie nie dochodzi do faktycznych uszkodzeń w ciele (brak zmian w komórkach). Kiedy myślę o nerwicy przychodzi mi do głowy porównanie do loterii ze względu na bardzo szeroki wachlarz objawów (silny lęk, duszności, potliwość, dolegliwości bólowe, wymioty, biegunki, nudności, problemy z pamięcią, uwagą, koncentracją itp.).

Różnorodność doznań bardzo często jest przyczyną problemów diagnostycznych na początku leczenia. Pacjenci zaniepokojeni swoim stanem zdrowia w pierwszej kolejności zwracają się do lekarza POZ. Lekarz zaczyna poszukiwanie przyczyn złego samopoczucia, często z kiepskim skutkiem, bo choć objawy wskazują na przyczynę somatyczną to jednak problem jest w głowie pacjenta. Nieskuteczne, przedłużające się leczenie wzmaga niepokój pacjenta co może skutkować nasileniem dolegliwości. Zazwyczaj po kilku tygodniach (lub miesiącach) poszukiwań, pacjent trafia do odpowiedniego specjalisty gdzie rozpoczyna pracę nad powrotem do zdrowia.

Kontakt

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji – skontaktuj się ze mną:

Kontakt

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:

608 444 147

pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania