Leczenie nerwicy

Wszystkie nerwice, które zostały sklasyfikowane i opisane w podręcznikach psychiatrii posiadają jeden wspólny element, którym jest lęk. Ponieważ lęk jest wpisany w ludzkie struktury mózgowe – podobnie jak inne emocje np. radość, złość, smutek- nie da się go z głowy usunąć.

Jest to jedna z pierwszych rzeczy jaką powinien sobie uświadomić ktoś chorujący zaburzenia lękowe. W związku z tym aby leczenie nerwicy było skuteczne trzeba ją „oswoić”. Jest to możliwe dzięki zmianie sposobu myślenia o naturze objawów, których się doświadcza a także nieunikaniu sytuacji lękowych. Tylko wielokrotne, stopniowe doświadczanie lęku w asyście terapeuty daje gwarancję wyleczalności potwierdzoną licznymi badaniami.

Terapia nerwic składa się z dwóch prostych elementów. Pierwszy z nich to psychoedukacja – na spotkaniach z terapeutą pacjent uzyskuje najważniejsze informacje dotyczące lęku:

  • Co to jest lęk, skąd się bierze, jaka jest jego natura
  • Czy prawidłowo interpretuje informacje płynące z ciała a także te docierające z otoczenia. – Co to takiego oznacza w praktyce? Pacjenci cierpiący na ataki paniki uczą się, że nie każde przyspieszenie akcji serca, zawrót głowy, trzęsące się nogi świadczą o tym że mają zawał, zemdleją lub zasłabną. Wiedza daje pacjentowi poczucie kontroli nad sytuacją i własnym ciałem . Poczucie kontroli przerywa zamknięte koło objawów, pozwala uspokoić się i uwolnić od nadmiernego lęku.
  • Jakich mechanizmów używa by nie dopuścić do pojawienia się lęku.

Kolejny etap terapii nerwic to praca z samym lękiem. Kiedy człowiek ma już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nerwicy, można przejść do eksperymentów z lękiem. Wiedza którą człowiek posiadł pomoże mu w oswajaniu stanów lekowych.

  • Pacjent i terapeuta wspólnie planują a następnie realizują zaplanowane wcześniej eksperymenty behawioralne. Rolą eksperymentów jest „oswojenie lęku”. I tak np. w przypadku fobii prostych jest to stopniowe eksponowanie się na bodziec wywołujący lęk, przy jednoczesnym redukowaniu napięcia poprzez relaksację.
  • Terapeuta uczy pacjenta różnych technik relaksacyjnych, jako narzędzia przydatnego w redukcji zwiększonego napięcia towarzyszącego zaburzeniom lękowym. Pacjent potrafiący się relaksować zyskuje bardzo przydatne narzędzie do walki fobią, atakami paniki, zaburzeniami obsesyjno kompulsywnymi. Umiejętność relaksowania się daje pacjentowi możliwość zapanowania nad objawami płynącymi z ciała, które często są przyczyną złego samopoczucia.

Eksperymentowanie z lękiem powoduje zmianę sposobu spostrzegania świata. Połączenie bezpośredniego doświadczenia ze zmianą sposobu myślenia o sobie i o świecie daje bardzo dobre efekty terapeutyczne. W akceptacji i oswojeniu lęku cały czas towarzyszy pacjentowi terapeuta, który wspiera, motywuje, uczy, daje poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia.

Zadzwoń od razu

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:

Telefon 608 444 147

pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania