Nerwica depresyjna – przyczyny, objawy, leczenie

Pod nazwą nerwica depresyjna kryje się zaburzenie zwane przez specjalistów dystymią. Jest to problem dotyczący od 3 do 5 % społeczeństwa, głównie kobiet. Ludzie chorujący na nerwice depresyjną często nie mają świadomości że to co się z nimi dzieje to choroba, którą można leczyć. Objawy choroby tłumaczą tym że po prostu tacy są, taki mają charakter, od zawsze tak mają („ten typ tak ma”).

Nerwicę depresyjną można również nazwać małą depresją gdyż, ludzie chorujący na nią doświadczają wielu z objawów depresyjnych. Natężenie tych objawów nie jest jednak tak sile jak przy depresji umiarkowanej czy ciężkiej dzięki czemu pacjenci potrafią dość dobrze funkcjonować społecznie i zawodowo. W to prawidłowe funkcjonowanie trzeba jednak włożyć bardzo duży wysiłek a i tak często to normalne życie chorego z nerwicą depresyjną pozbawione jest satysfakcji i radości. Nerwica depresyjna wpływa na relacje społeczne chorujących. Otoczenie odbiera ich jako gburowatych, pesymistycznych, marudzących, wiecznie ze wszystkiego niezadowolonych.

Nerwica depresyjna – objawy

Przy diagnozowaniu nerwicy depresyjnej trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na czas trwania objawów. Jeśli brak radości, napięcie, poczucie niepokoju trwają z podobnym natężeniem nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata (wg. kryteriów ICD/DSM) to można podejrzewać że jest to nerwica depresyjna. Kolejne kryterium to konkretne objawy nerwicy depresyjnej z których co najmniej dwa muszą się u chorego pojawić. Te objawy to:

  • zaburzenia łaknienia
  • zaburzenia snu
  • uczucie zmęczenia
  • problemy z koncentracją
  • trudności w podejmowaniu decyzji
  • niska samoocena
  • poczucie beznadziejności.

Nerwica depresyjna – przyczyny

Problemy psychiczne bardzo często są efektem zaistnienie kilku różnych czynników i tak też jest w przypadku nerwicy depresyjnej. Czynniki wywołujące chorobę można podzielić na kilka kategorii

  • Biologiczne – budowa i funkcjonowanie układu nerwowego i układu dokrewnego – czyli wszystko to co dziedziczymy w genach. Jeśli ktoś w rodzinie chorował na zaburzenia lękowe albo depresyjno – lękowe to prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta.
  • Wydarzenia traumatyczne – doświadczanie w ciągu życia trudnych i mocno stresujących sytuacji zwiększa szanse wystąpienia nerwicy depresyjnej
  • Somatyczne – czynnikiem który może aktywować nerwicę jest poważna choroba somatyczna.

Leczenie nerwicy depresyjnej

Nerwica depresyjna to choroba a nie cecha charakteru. Można ją leczyć tak jak leczy się depresję umiarkowaną czy ciężką. Jedna z możliwości to farmakoterapia czyli leczenia środkami przeciwdepresyjnymi. Druga forma pomocy to psychoterapia, która nauczy pacjenta jak co zmienić w myśleniu i zachowaniu aby wreszcie czerpać zadowolenie i radości z życia. Terapia daje narzędzia ułatwiające nawiązywanie prawidłowych i satysfakcjonujących relacji społecznych. Warto podjąć wysiłek związany z terapią by poprawić ogólnie rozumianą jakość życia i poczuć się w końcu szczęśliwym.

Kontakt

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:

Telefon 608 444 147

pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania