Farmakologiczne leczenie depresji czy psychoterapia? Przed takim dylematem staje bardzo wiele osób. Wizyta u psychologa jest pierwszym etapem, który pomoże dokonać wyboru właściwej metody leczenia, odpowiedniej do nasilenia objawów towarzyszących obniżeniu nastroju. W uzasadnionych przypadkach psycholog zaleci wizytę u lekarza psychiatry, który może przepisać leki i poprowadzić leczenie farmakologiczne depresji.
O tym czy konieczne jest włączanie leków przeciwdepresyjnych, jakich oraz w jakich dawkach decyduje lekarz psychiatra i tylko on takie leczenie prowadzić powinien.
Bardzo ważna w leczeniu depresji jest świadomość, że na efekty działania leków antydepresyjnych trzeba będzie poczekać kilka tygodni, jednocześnie leki te – w przeciwieństwie do środków uspokajających – nie powinny powodować senności, problemów z pamięcią i uzależnienia. Leczenie depresji lekami trwa minimum 6 miesięcy. Tyle czasu mózg potrzebuje na regenerację i powrót do prawidłowego działania.
Badania kliniczne pokazują, że najskuteczniejszym sposobem leczenia zaburzeń nastroju pozwalającym utrzymać długotrwale efekty jest łączenie leków na depresję i terapii psychologicznej.
Leki na depresję bez recepty
Leczenie depresji środkami bez recepty jest możliwe przy jej łagodnej formie. Środki antydepresyjne dostępne bez recepty to najczęściej leki lub suplementy diety oparte na wyciągach z roślin leczniczych, np. żeń-szenia lub dziurawca.
Preparaty te pomogą wpłynąć pozytywnie na nastrój i ograniczyć stany depresyjne. Ich składniki zwykle są bezpieczne i wykazują niewiele działań niepożądanych. Leczenie sprawdzonymi preparatami pochodzenia naturalnego stanowi dobre uzupełnienie terapii psychologicznej.
Kontakt
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:
pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania