Nie potrafisz powstrzymać nawykowego ziewania? Wydaje ci się, że jest ci duszno, brakuje ci powietrza i musisz ziewnąć, żeby „naprawdę” odetchnąć?
Ciągłe ziewanie powoduje problemy w pracy lub w relacjach międzyludzkich? Słuchasz kogoś, nie jesteś specjalnie zmęczony / zmęczona, ani śpiący / śpiąca, a mimo to, patrząc rozmówcy w twarz – ciągle ziewasz? Rozmówca pewnie to zauważa i trudno dziwić się jego irytacji, kiedy np. podwładny wciąż ziewa.
A może podejrzewasz u siebie chorobę dróg oddechowych powodującą konieczność „dotleniania się” poprzez częste ziewanie? Może nawet już wykonałeś badanie spirometrii? Pewnie wszystko w porządku i czujesz się zagubiony – nie tego się spodziewałeś/spodziewałaś.
A może czujesz „balon w brzuchu”, który „prawie uniemożliwia normalne oddychanie” i wymusza ziewnięcie co parę minut? Może nawet kilka pod rząd?
Ewentualnie czujesz zmęczenie mięśni brzucha i klatki piersiowej, od ciągłych prób złapania oddechu, okazjonalnie kończących się ziewnięciem?
Wszystkie te objawy mogą być skutkiem stresu, który można określić mianem „nerwicy” – swojego rodzaju choroby nerwowej, nie mającej przyczyn organicznych.
Dobra wiadomość: wszystko z Tobą w najlepszym porządku.
Jeszcze lepsza wiadomość: często sama świadomość i wiedza, że ciągłe ziewanie nie jest objawem żadnej poważnej dolegliwości, którą należy leczyć, czy która może mieć jakieś drastyczne skutki (poza wspomnianym powyżej dość krępującym efektem wśród innych osób), pomaga przezwyciężyć występowanie objawu
Kiedy zatem następnym razem najdzie cię przemożna ochota, żeby ciągle ziewać – pamiętaj, że to tylko ziewanie, nic złego się nie dzieje, można zupełnie spokojnie przejść do porządku dziennego nad nim. W ten sposób dajesz sobie szansę, żeby objaw ustąpił samoczynnie.
Element terapii poprzez zdobywanie wiedzy o zachowaniach i reakcjach (edukacja pacjenta) jest bardzo ważną częścią terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), w której się specjalizuję.
Jeżeli jednak w Twoim przypadku częste ziewanie nie chce „samo przejść” i nadal borykasz się z tym problemem i jego konsekwencjami – umów się na sesję terapeutyczną, ponieważ możesz pozbyć się tego problemu.
Kontakt
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:
pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania