Ciągłe zmęczenie – co może oznaczać i jak je pokonać?

Przeglądając w Internecie pytania osób kierowane do psychologów i psychiatrów, trafiam na takie dotyczące problemów z ciągłym zmęczeniem. Ludzie opisujący swój problem są zazwyczaj po serii różnych badań i wizytach u lekarza, który stwierdza, że wszystko jest w porządku.

Zwykle po przeczytaniu takiego opisu zastanawiam się co takiego działo się w życiu tych osób w ostatnim czasie. Jesteśmy tak zabiegani, tak bardzo skoncentrowani na „realizacji projektów” i „osiąganiu celów”, że zupełnie ignorujemy fakty mówiące o tym, że trudne doświadczenia życiowe w postaci np. utraty bliskiej osoby, zmiany lub utraty pracy, czy zmiany miejsca zamieszkania mogą wpływać na nasze samopoczucie psychiczne.

W naszym życiu, nastawionym na sukces i branie pełnymi garściami, nie ma już miejsca dla myśli i emocji negatywnych. Dlatego objawy – świadczące o depresji – których zaczynamy doświadczać w sytuacjach trudnych – albo ignorujemy, albo szukamy ich przyczyn w chorobach somatycznych.

Jeśli więc dopada cię uczucie ciągłego zmęczenia, którego nie da się wyjaśnić kiepską morfologią, problemami z tarczycą i innymi problemami zdrowotnymi, usiądź i zastanów co działo się w ostatnich miesiącach w twoim życiu. Być może były tam jakieś długotrwałe stresy albo wydarzenia, które odbierasz jako stratę. Takie doświadczenia mogą powodować stopniowe spadki nastroju zwane popularnie depresją, gdzie jednym z objawów jest nadmierna męczliwość, ciągle towarzyszące uczucie zmęczenia i apatia. Depresji towarzyszą także: smutek i lęk, płacz, utrata radości życia, zniecierpliwienie, drażliwość, problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, trudności z podejmowaniem decyzji, zaburzenia snu, utrata apetytu, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne

Poświęcając zaledwie kilka minut możesz w prosty sposób sprawdzić czy coś dzieje się z Twoim nastrojem. Bardzo dobrym narzędziem do tego jest Skala Depresji Becka. Dostarcza ona wynik surowy i podaje interpretacje oraz zalecenia.

Moja rada dla wszystkich doświadczających nieuzasadnionego uporczywego zmęczenia, jeśli z badań wynika, że jesteście zdrowi somatycznie to sprawdźcie czy problemem jest depresja.

Kontakt

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub dalszych informacji, zadzwoń do mnie:

Telefon 608 444 147

pomogę i wskażę sposób dalszego postępowania